Blog

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?
Rodzina zmarłej osoby jest zobowiązana do organizacji uroczystości pogrzebowej. Jednak z uwagi na to, że śmierć zwykle nadchodzi niespodziewanie, a organizacja pogrzebu oraz kupno trumny, urny i inne usługi świadczone przez zakład pogrzebowy wiążą się ze sporym wydatkiem, rodzina nie zawsze jest na to przygotowana. Właśnie dlatego należy pamiętać o możliwości złożenia wniosku o zasiłek pogrzebowy. Czym jest to świadczenie, komu przysługuje i co zrobić, aby je uzyskać?

Orientacyjne koszty organizacji pogrzebu
Pogrzeb jest zawsze smutnym wydarzeniem, z którym wiążą się uczucia żalu, rozpaczy, a nierzadko również poczucia niesprawiedliwości. Niestety, pomimo wielu towarzyszących negatywnych emocji na barkach osób najbliżej spokrewnionych ze zmarłym spoczywa obowiązek zorganizowania ceremonii pochówku. Ze względu na to, że to ciężki okres dla bliskich i przyjaciół dobrym rozwiązaniem będzie zlecenie tej czynności doświadczonemu zakładowi pogrzebowemu. W związku z tym warto wiedzieć, z jakimi kosztami jest związana organizacja pogrzebu.

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?
Kwiaty są ważnym elementem na każdym pogrzebie. Zazwyczaj grubo przykrywają mogiłę. Czy jednak wiemy, jakie wybrać? Czy jedynie kierujemy się gotowymi wiązankami w kwiaciarni lub zdajemy na florystę? Kwiaty zwykle są silnie związane z okazją i mają nam coś mówić, wyrażać uczucia i emocje. Dlatego na pogrzebie również pojawia się co najmniej kilka ich rodzajów.

Czym jest sala pożegnań?
Sala pożegnań jest specjalnym miejscem, w którym ciało zmarłego zostaje wystawione dla rodziny i bliskich. W takim miejscu możemy spokojnie i w odpowiedniej atmosferze pożegnać zmarłego. Sala pożegnań jest specjalnie wydzielonym pomieszczeniem z odpowiednim, kameralnym wystrojem. Dzięki temu rodzina i przyjaciele w spokoju mogą się pomodlić w jego intencji oraz pożegnać zmarłego. Czuwanie przy zmarłym trwa zazwyczaj kilka godzin w dniu pochówku. Takie czuwanie ma bardzo duże znaczenie dla najbliższych zmarłego.

Jak zachowywać się na pogrzebie?
Śmierć bliskiej osoby to jedno z najtragiczniejszych przeżyć, jakich człowiek może doświadczyć. Nigdy nie jesteśmy na to gotowi, nawet jeśli ktoś choruje na nieuleczalną chorobę. Zawsze bowiem mamy jakąś iskierkę nadziei, że wydarzy się coś niespodziewanego i sytuacja rozwiąże się po naszej myśli. Jednak podczas pogrzebu dla wielu osób znika również ta iskierka i zaczyna do nich docierać, że bliska im osoba odeszła. To bardzo trudny i przykry moment.

Jak wygląda pogrzeb świecki?
Celem pogrzebu niereligijnego jest uczczenie życia zmarłego, a także umożliwienie żałobnikom wyrażenia emocji na otwartym forum. Bliscy osoby zmarłej mogą dzielić się swoim żalem, wspomnieniami i wspierać się nawzajem. Sprawdźmy, na czym polega idea pogrzebu świeckiego i czy ceremonia niereligijna różni się diametralnie od ceremonii pogrzebowej w obrządku katolickim.

Kremacja, a wybór urny
Sprawy związane z pochówkiem zmarłej osoby możemy rozwiązać zasadniczo na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest oczywiście tradycyjne pochowanie zmarłego w trumnie, drugi zaś sposób to tak zwana kremacja. Sposób ten polega przede wszystkim na spaleniu ciała, a następnie umieszczeniu jego popiołów w specjalnie przystosowanym do tego naczyniu określanym mianem urny.

Jak wybrać trumnę dla zmarłego?
Mówią, że śmierć jest nieodłącznym elementem życia. Prawda jest jednak taka, że nigdy nie jesteśmy na nią gotowi. Nieważne czy myślimy o sobie, czy naszych bliskich - śmierć nie jest dla nas czymś naturalnym i ciężko się z nią pogodzić. Jednak towarzyszy nam przez całe życie i wiąże się z różnymi decyzjami, jakie trzeba podjąć, kiedy już się pojawi. Jedną z takich decyzji jest wybór trumny albo używając bardziej podniosłego nazewnictwa - sarkofagu, w którym ma zostać pochowana bliska nam osoba. Jak to zrobić?

Elementy oprawy pogrzebowej
Uroczystość pogrzebowa jest momentem pożegnania się z naszym bliskim i złożenia mu hołdu, dlatego ważne, aby ceremonia miała odpowiednią oprawę. Składają się na nią przede wszystkim: podniosła muzyka, kwiaty, wiązanki i wieńce, uroczyste przemowy bliskich zmarłej osoby, szarfy oraz odpowiednie trumna lub urna. W naszej wpisie przyjrzymy się najważniejszym z nich: kwiatom oraz trumnom i urnom.

Transport zwłok w świetle przepisów
O ile transport zwłok z kostnicy na cmentarz, w miejscu zamieszkania osoby zmarłej, nie nastręcza zbyt wielu trudności formalnych, o tyle transport zwłok z zagranicy jest przedsięwzięciem bardziej skomplikowanym. Zanim jednak omówimy procedury formalne, przyjrzyjmy się, jakie warunki musi spełniać pojazd, przeznaczony do transportu zwłok.

Kiedy można ekshumować zwłoki?
Bez względu na to, czy ekshumacja zwłok przebiega na wniosek rodziny, czy też wynika z zewnętrznych okoliczności, jest bolesnym przeżyciem dla bliskich zmarłej osoby. Raz bowiem pożegnawszy krewnego lub przyjaciela, zostają oni zmuszeni przeżywać traumę pogrzebu raz jeszcze. Niestety, bywają sytuacje, w których przeniesienie ciała lub wydobycie go z grobu na potrzeby przeprowadzenia na przykład śledztwa, są nieuniknione. Wszystkiego, co warto wiedzieć o ekshumacji dowiesz się, czytając nasz wpis.

Na czym polega kremacja zwłok?
Rosnąca popularność kremacji nie wynika jedynie z faktu, iż taki pochówek jest tańszy od tradycyjnego. Społeczeństwo laicyzuje się i coraz więcej osób decyduje się na pochówek urnowy z przyczyn moralnych oraz etycznych. Chociaż kościół katolicki dopuszcza możliwość kremacji ciała, to spopielenie zwłok nadal jest najczęściej wybierane przez agnostyków oraz ateistów. Z naszego wpisu dowiesz się, jak przebiega.

Pochówek tradycyjny czy kremacja - co wybrać?
Mimo cierpienia po utracie bliskiej osoby dokładamy wszelkich starań, by zapewnić jej godne pożegnanie. Rozmyślając nad jego postacią, możemy zastanawiać się, jaką formę pochówku wybrać. Dlatego zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu, zanim zostanie podjęta decyzja.

Organizacja pogrzebu krok po kroku
Śmierć kogoś bliskiego jest ogromną startą. Mimo cierpienia i bólu, pragniemy pożegnać drogą nam osobę godnie i z szacunkiem. Organizacja pogrzebu to rytuał, który musi przebiegać ustalonym rytmem. Podpowiemy, jak powinna wyglądać organizacja pogrzebu.

5 cech dobrego domu pogrzebowego
Odejście bliskiej osoby to jeden z trudniejszych momentów w życiu. Ulegamy wówczas sprzecznym emocjom, a przecież musimy wykazać się przedsiębiorczością i rozpocząć przygotowania do pogrzebu. Wybór odpowiedniego domu pogrzebowego ułatwi nam to zadanie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy szukamy pomocy?

Najważniejsze formalności pogrzebowe
Pragniemy, aby nasi bliscy żyli długo i szczęśliwie. Niestety, los może postawić nas nieoczekiwanie wobec spraw ostatecznych. Jeśli to na nas będzie spoczywała odpowiedzialność za przygotowanie pogrzebu, warto wiedzieć o formalnościach, których należy dopełnić.